Trasa i cele

Główne cele wyprawy na Biegun : 
– Przejazd rowerem od wybrzeża kontynentu do Bieguna Południowego
– Przejechanie na rowerze znacznej części Antarktydy, siódmego kontynentu Ziemi
– Wjazd rowerem na wysokość ponad 2800m n.p.m. na Płaskowyżu Polarnym w okolicach Bieguna
– Zdobycie na rowerze Południowego Bieguna Ziemi
– Zdobycie kolejnego celu do Rowerowej Korony Ziemi

Trasa mojej podróży przez Antarktydę będzie łączyć dwie historyczne wyprawy pierwszych ekspedycji na Biegun Południowy. Wyprawa Terra Nova Roberta F. Scotta dotarła do bieguna 17 stycznia 1912 roku startując z bazy McMurdo i pokonując Lodowiec Beardmore. Roald Amundsen także wyruszył z Lodowca Szelfowego Rossa, ale z okolic Wyspy Rossvelt’a, kilkaset kilometrów na wschód od bazy McMurdo. Lodowcem Szelfowym Ross’a dotarł do Płaskowyżu Polarnego pokonując Góry Królowej Maud w Paśmie Gór Antarktycznych. Amundsen zdobył biegun jako pierwszy. Było to zaledwie 33 dni przez Scott’em, 14 grudnia 1911 roku.

Popularnych tras od wybrzeża Antarktydy do Bieguna Południowego jest co najmniej kilka. Moją ekspedycję rowerową na Biegun planuję zacząć się od amerykańskiej stacji McMurdo. Stacja ta, jest obecnie największą bazą naukowo-badawczą na Antarktydzie. Znajduje się we wschodniej części kontynentu, na Wyspie Ross’a, pomiędzy morzem i lodowcem szelfowym Ross’a u wybrzeży Oceanu Południowego. Do stacji można się dostać drogą morską lub powietrzną. Niedaleko bazy znajduje się lotnisko zlokalizowane na lodowcu szelfowym oraz port, przy którym cumują duże jednostki pływające. Głównymi miastami z których ruszają transporty do bazy są Sydney w Australii i Christchurch w Nowej Zelandii. Średnia temperatura w bazie w styczniu wynosi około -3°C, najwyższa temperatura w styczniu 1987 roku wyniosła +10,8°C .

Całą trasę wyprawy chcę pokonać śnieżnym szlakiem lodowym o nazwie The South Pole Traverse lub McMurdo-South Pole Highway. Jest to często uczęszczana droga z bazy McMurdo do Bieguna Południowego.

Trasę wyprawy można podzielić na trzy etapy:
1. Z Bazy McMurdo – do Gór Królowej Maud (około 1000km)
Cały odcinek z bazy McMurdo do Gór Królowej Maud prowadzić będzie szlakiem antarktycznym przez Lodowiec Szelfowy Ross’a. To długa i płaska część wyprawy po lodowcu unoszącym się na powierzchni wody.

2. Przez Góry Królowej Maud do Płaskowyżu Polarnego (około 100km)
Najtrudniejszy i najbardziej wymagający etap drugi. Przejście z rowerem w poprzek Gór Transantarktycznych przez Góry Królowej Maud Lodowcem Leverett stanowić będzie ogromne wyzwanie kondycyjne. W tej części wyprawy czeka mnie najwięcej pionowej wspinaczki i zdobywanie wysokości. Lodowiec Leverett ma 90km długości. Pomiędzy Lodowcem Szelfowym Ross’a, a Płaskowyżem Polarnym różnica wysokości wynosi ponad 2000 metrów.

3. Płaskowyżem Polarnym do Bieguna Południowego (około 500km)
Ostatni etap prowadzić będzie po Płaskowyżu Polarnym powyżej wysokości 2000 metrów n.p.m. Wbrew nazwie na płaskowyżu nie jest całkiem płasko, różnice wysokości sięgają kilkuset metrów. Są to jednak bardzo łagodne wznosy i spady. Biegun Południowy znajduje się na wysokości 2830m n.p.m.