Kuchenka Kovea Booster+1

Wyprawowa kuchenka wielopaliwowa Kovea Booster+1 (model KB-0603) pozwala na korzystanie z różnych paliw zarówno płynnych (nafta, ropa, benzyna, alkohol, paliwo białe do kuchenek) jak i kartuszy z gazem (propan-butan). To mocna i kompaktowa kuchenka ekspedycyjna do zastosowań zimowych, w tym roztapiania śniegu w ekstremalnych warunkach do -40°C.
Podczas ekspedycji na biegun będę korzystał wyłącznie z paliwa płynnego. Paliwa płynne mają lepsze właściwości spalania w niskich temperaturach oraz na dużych wysokościach w porównaniu z kuchenkami gazowymi.

Kuchenka wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Prosta budowa zapewnia stabilność oraz bezawaryjność. Na końcach nóżek umieszczono gumowe podkładki, które minimalizują ryzyko poślizgu. Po złożeniu kuchenka zajmuje niewiele miejsca. Elastyczny przewód łączący palnik z pompką lub kartuszem pozwala na wygodne ustawienie i przesuwanie kuchenki. Pompka stosowana wewnątrz butelki zwiększa ciśnienie w jej wnętrzu umożliwiając używanie kuchenki na wysokościach powyżej 3000 metrów n.p.m.

Palnik jest prosty w obsłudze, złożenie zestawu trwa około minuty. Precyzyjne pokrętło umieszczone na końcu trwałego węża reguluje zużycie paliwa do aktualnych warunków atmosferycznych oraz potrzeb. Głowica została przygotowana tak, by zminimalizować ilość traconego ciepła oraz częściowo chronić przed wiatrem. W palniku zastosowano system wstępnego podgrzewania paliwa, dzięki któremu zmniejsza się jego zużycie.

Według danych producenta :
– zużycie paliwa (benzyna): 274 ml/h (3068 kcal / 12,179 BTU / 3,55 kW)
– zużycie paliwa (mieszanka butan/propan): 152 g/h (1798 kcal / 7,138 BTU / 2,08 kW)
– średni czas potrzebny do zagotowania 1l wody  5 min. 3 sec. (podany dla podgrzania wody z temp. 15°C do 96°C, przy temp. pokojowej 24°C)
– średni czas spalania pełnej butelki paliwa to 90 minut

W komplecie z kuchenką i butelką Kovea znajduje się klucz serwisowy oraz zestaw konserwacyjno-naprawczy. Używanie zanieczyszczonych paliw (benzyna, ropa) wymaga usuwania nagromadzonych się zanieczyszczeń. Za pomocą dodatkowych części zapasowych znajdujących się w zestawie naprawczym można samemu dokonać wymiany uszkodzonych części (uszczelki, oringi, wymienna dysza, smar konserwacyjny).

Waga realna całkowita mojego zestawu to 711 gramów.
Palnik – 312 gramów
Pompka – 113 gramów
Butelka na paliwo – 111 gramów
Pokrowiec – 64 gramy
Aluminiowe osłony przeciwwietrzne – 55 gramów
Zestaw naprawczy – 56 gramów

Oprócz kuchenki wyprawowej Kovea Booster+1, posiadam także kuchenkę Kovea Alpine Pot Wide. Kuchenka ta dedykowana jest wyłącznie do kartuszy gazowych z nakręcanym gwintem. Kovea APW sprawdzi się podczas moich letnich wypraw w góry wysokie.

Waga kuchenki Kovea Alpine Pot Wide: 469 gramów (bez kartusza gazowego)